KAPLICZNI, KRZYŻE, FIGURKI NA TERENIE PARAFII


KRZYŻE



Parafia w Witowie powstała w wieku XIII. W dokumentach historycznych wzmianka o parafii w Witowie pojawia się po raz pierwszy w w Kodeksie Dyplomatycznym Wielkopolskim, gdzie parafia ta jest wymieniona jako jedno z dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich zatwierdzone przez papieża Innocentego II w Pizie "Ex commisso nobis" z dn. 7 VII 1136 r.  Od roku 1325 parafia należała do dekanatu radziejowskiego w diecezji kujawsko – pomorskiej w archidiakonacie kruszwickim.

Obecnie należy do dekanatu piotrkowskiego, na terenie Diecezji włocławskiej  - będącej jedną z trzech  diecezji kościoła rzymskokatolickiego w metropolii gnieźnieńskiej .

Wspólnota parafialna Parafii Św.Andrzeja Apostoła Witowie, obejmuje  rodziny katolickie zamieszkałe w miejscowościach
;Czarnocice, Grodziska, Faliszewo, Powałkowice, Płowce, Pścinno, Pścininek, Samszyce, Sadłużek, Sadłóg, Torzewo, Wandynowo, Witowo, Witowo Kolonia, Witowo Nowe.


Krzyże na terenie Parafii  Witowo,  to rozpoznawalny element kujawskiego krajobrazu. Z inicjatywy lokalnych społeczności i miejscowych duszpasterzy krzyże stoją w miejscowościach; Powałkowice, Torzewo, Samszyce, Sadłóg, Sadłużek, Płowce, Witowie i Kolonia Witowo .

Kiedyś na skrzyżowaniach dróg stawiano wysokie drewniane krzyże, przed którymi ludzie spotykali się modlili i śpiewali pieśni oraz pełniły one rolę drogowskazu, punktu orientacyjnego dla całej okolicy.

Przydrożne krzyże były i są też sposobem na wyrażenie czci zmarłym, którzy odeszli niekiedy w następstwie tragedii. Krzyże dziś, to solidne metalowe budowle, które stoją w otoczeniu mini ogródków.

Pamiętajmy, że krzyże mówią o czasach tragicznych i radosnych. Są świadectwem naszych Ojców do prawa do tej ziemi i jej umiłowaniu. Są wyrazem ich duchowych potrzeb. Są dowodem narodowej polskiej tożsamości. Są znakiem Bożej obecności. Są wyjątkowym testamentem przeszłości dla obecnych i następnych pokoleń. Są to miejsca, które świadczą o lokalnej społeczności -społeczności katolików.





KAPLICZKI I FIGURKI


Kapliczki na terenie Parafii Witowo stoją przy drogach i na rozdrożach, na przydomowych ogródkach, na początku lub na skraju w miejscowościach ;Czarnocice ,Torzewo, Sadłóg, Płowce, Powałkowice, Faliszewo, Witowo Kolonia. Kapliczki poświęcone są patronom, Matce Bożej lub Chrystusowi. Jedne skromne, proste, inne rozbudowane, kolorowe.

Zdawać się może, że są tu od zawsze. Stanowią trwały element kujawskiego krajobrazu, będąc jego niezaprzeczalną ozdobę. Są, przede wszystkim, znakiem wiary nas i naszych przodków. Są także elementem kultury i wierności tradycji. Często są świadkami historii, świadectwem szczególnych wydarzeń. Wiele z nich to najcenniejsze zabytki wsi i okolic, w których stoją.

Wieczorem kiedy w parafialnym kościele w Witowie biją dzwony na "Anioł Pański" przy kapliczkach w odległych miejscowościach parafii; Czarnocice, Sadłóg możemy do dziś spotykać wiernych, którzy przybyli by przed spoczynkiem podziękować Bogu za trudy mijającego dnia, odmówić różaniec, zaśpiewać pieśni majowe lub odmówić modlitwę wieczorną Anioł Pański...